+420 776 543 241

info@lopourzahrady.cz

+420 776 543 241

info@lopourzahrady.cz

Pergola ve svahu zahrady

ÚPRAVA TERÉNU A PERGOLA VE SVAHU KLADNO

Tato poptávka zákazníka na úpravu svažitého pozemku zahrady byla pro nás doslova výzvou. Nepřístupný pozemek, bez možnosti dopravy materiálu a v brutálním svahu. Každý den přece jen neděláme podobné věci…
Pergola ve svahu a její stavba mohla začít až po vykopání základu, který byl oříškem i pro zkušeného bagristu. Celá modelace terénu a přesuny hmot byly ve svahu složitější kvůli nedostatku prostoru.
Materiál na základ a beton jsme museli dopravovat na místo ručně a pomocí dempru, který měl ovšem v tak příkrém sklonu také problémy.
Součástí zemních prací byl také odvod dešťové vody a napojení pergoly na elektriku a pitnou vodu.

Pergola ve svahu – stavba

Vzhledem k poloze stavby jsme nechtěli nic podcenit a materiál na stavbu jsme raději trochu předimenzovali. Pergola ve svahu je částečně kotvena do zdi ze ztraceného bednění, která zároveň tvoří opěrnou zeď svahu. Zbylé patky jsou klasicky betonovány do prostoru s dlažbou. Všechny kotvy jsme ovšem nejdříve navařili a prodloužili pro jistější stabilitu pergoly.
Po dohodě s majiteli je tato pergola ve svahu vyrobena z hoblovaných KVH hranolů. Jako podhled slouží hoblovaná prkna a střechu kryje šindel s 30ti letou zárukou.
Dřevo je ošetřeno kvalitním venkovním olejem olivové barvy od firmy Wooca a klempířské prvky jsou v barvě střešní krytiny.
Pochozí plocha je barevně přizpůsobena barvám pergoly, položena z velkoformátové dlažby a je napojena na stávající chodník.

Pergola ve svahu – úprava okolí

Pergola má ve svahu svoje místo a zbývá úprava okolí a vyřešení jednotlivých teras. Pro zpevnění jsme použili velké svahové tvarovky, díky kterým se nám podařilo dobře oddělit jednotlivé plochy. Jsou navíc praktické například pro bylinky a květiny, které místo jistě ještě zvelebí. Rozšířila se tím také rovná plocha, kterou jsme vysypali kačírkem. A je zase o kousek roviny navíc..
Na svah nad pergolu jsme instalovali antierozní síť, vysadili keře a celý prostor zamulčovali kůrou.

Doufáme, že si rodina celý prostor náležitě užije a bude moci strávit více času venku na zahradě u svého domu.
Děkujeme manželům Jílkovým, kteří nechali průchod naší fantazii a byli báječnými hostiteli. A vzpomínáme na jejich psi, kteří nám dělali po celou dobu stavby společnost:-)