+420 776 543 241

info@lopourzahrady.cz

+420 776 543 241

info@lopourzahrady.cz

STAVÍME OKRASNÉ ZÍDKY A OPĚRNÉ ZDI

Okrasné zídky

Okrasné zídky v zahradách se používají hlavně jako stavební prvky, které mají za cíl překonat výškové rozdíly mezi jednotlivými částmi zahrady. Okrasná zídka má vysokou přidanou hodnotu a stává se často v zahradě dominantním středem zájmu jejich uživatelů a návštěvníků. Kvalitně navržená a dobře postavená zídka je právem považována za vrchol zahradní architektury.
Často se proto stává, že majitelé zahrad, kteří nemají zahradu ve svahu a nemusí překonávat žádné terénní nerovnosti, se přesto rozhodnou pro vytvoření okrasné zídky. Stejně tak postupují majitelé zahrad, kteří mají pocit, že jejich zahrada postrádá plastičnost a zajímavý stavební prvek.
Zídky jsou součástí celého projektu zahrady a jejich stavba je realizována jako první z prací na pozemku.

Důležité je si uvědomit, jakou funkci by měla zídka splňovat. Pokud je nutné, aby zídka držela svah, je potřeba vytvořit kvalitní základy, které budou zasahovat do nezámrzné hloubky. Ta se odvozuje od nadmořské výšky, specifik dané oblasti a struktury místní půdy. Pokud by měla být funkce zídky čistě okrasná a není potřeba, aby bylo zadržováno větší množství hmoty, můžeme realizovat takzvanou suchou zídku. Náš trh nabízí celou škálu různých materiálů, které mohou být použity pro stavbu okrasných zídek.

Materiály a použití

Pokud stavíme zídku pro udržení svahu, můžeme postavit opěrnou zídku ze ztraceného bednění. Na ní následně nalepit opracovaný kámen nebo betonovou imitaci kamene. Velmi zajímavou a variabilní variantou jsou gabiony. Gabion je moderní způsob stavby zídek. Jedná se o drátěný koš, který je vyplněn nejrůznějšími druhy kamene. Lze z něho vytvořit jakýkoliv tvar. Vysokou zádržnou schopnost má i zídka z větších lomových kamenů, které jsou na divoko skládané do suché zídky. Výrobci betonových prvků mají ve svých nabídkách velké množství různých betonových prvků, nebo betonových svahovek, které lze pro stavbu zídek také použít.

Pokud není potřeba zídkou držet svah a majitel má spíš v úmyslu zvýšit estetickou hodnotu své zahrady, máme na výběr ještě širší paletu materiálů. U suchých zídek stačí vytvořit 20 – 40 centimetrů hluboký štěrkový základ. Suchou nebo jen slabě kotvenou zídku lze vytvořit prakticky z jakéhokoliv materiálu. Můžeme použít divoký lomový kámen nebo si vybrat z nepřeberného množství hotových výrobků. Pokud není zídka vyšší než 80 centimetrů, není potřeba stavební povolení ani ohlášení, pouze pokud bude tvořit hranici pozemku.

Okrasné zídky, suché zídky a valy z kamene

Oblíbeným materiálem na stavbu zídek je kámen. Kamenná zídka dodá zahradě přírodního vzhledu a ideálně dotvoří obrázek zahrady.
Štípaný přírodní kámen lze použít na obklad připravených zídek, kam se lepí a je nutno ho ještě vyspárovat. Z lomového kamene stavíme menší okrasné zídky nebo z nich tvoříme větší kamenné valy a terasy.  Ne však každý druh kamene se na takovou zídku hodí. Tyto zídky jsou skládány tzv. „na sucho“. Hotovou zídku nebo val je možné osázet vhodnými květinami, bylinkami a skalničkami. Zídka tak tvoří i užitnou hodnotu a spolu s barvami těchto rostlin vytvoří jedinečný zahradní prvek.

Firma Lopour zahrady zajistí veškerý materiál na stavbu zídek za Vás. Spolupracujeme s předními českými výrobci, kteří nabízejí produkty na tyto stavby. Přírodní štípaný kámen volíme dle Vašich požadavků a sortimentu obchodníků. Lomový kámen vybíráme v příslušném lomu podle druhu horniny a dostupnosti.